Zatiaľ čo lokálna cirkulácia elektrónov na atóme vodíka má jednoznačne tieniaci efekt (zníženie chemického posunu), cirkulácia elektrónov v iných častiach molekuly môže vykazovať dva opačne efekty, diamagnetický (tieniaci) i paramagnetický (znižovanie tienenia). Závisí to od vzájomnej polohy (orientácie i vzdialenosti) vodíka a danej elektrónovej slučky. Pre túto závislosť od polohy sa efekt označuje ako anizotropný.
Najväčší anizotropný efekt vykazujú štruktúry s konjugovaným systémom dvojných väzieb ako je to u benzénu a iných aromatických kruhoch. Anizotropný efekt (aj keď menší) vykazujú aj iné štruktúrne fragmenty, a to najmä tie, ktoré obsahujú násobné väzby. Indukované pole má dipólový charakter a jeho priestorové zobrazenie sa vyjadruje pomocou anizotropného kužeľa. Cirkulácia π-elektrónov v benzénovom jadre je najintenzívnejšia ak je rovina jadra orientovaná kolmo na B0. V iných orientáciách je cirkulácia π-elektrónov zanedbateľná, a preto je spriemernený anizotropný efekt aromatického jadra determinovaný najmä jeho efektom v tejto orientácií. Na nasledujúcom obrázku je znázornené indukované magnetické pole cirkulujúcich π-elektrónov benzénového jadra. Tieniaci efekt tohto poľa (diamagnetická zóna) je vo vnútri kužeľa anizotropie; odtieňovací efekt (paramagnetická zóna) mimo kužeľa anizotropie.
Na nasledujúcich obrázkoch sú znázornené anizotropné kužele niektorých základných väzieb (obr.40) ako aj anizotropný efekt olefinickej a karbonylovej dvojnej väzby na chemické posuny okolitých vodíkov (obr.41 a 42).
Problém 9. 3 metylové skupiny v a-pinene majú v 1H NMR spektre chemické posuny: 0.85, 1.27 a 1.63 ppm. Na základe vyhodnotenia efektu chemickej anizotropie dvojnej väzby rozlíšte jednotlivé signály.
Problém 10. 1H NMR chemický posun dvoch metylových skupín na dvojnej väzbe v molekule pulegonu je 1.77 a 1.95 ppm. Na základe vyhodnotenia efektu chemickej anizotropie karbonylovej skupiny rozlíšte signály týchto skupín.
Problém 11. Vysvetlite rozdiely v 1H NMR chemických posunoch rôzne lokalizovaných vodíkov v nasledujúcich aromatických uhľovodíkov